Pages Menu
Categories Menu

Napisany przez dnia Wrz 7, 2016 w definicje | 0 komentarzy

Domena internetowa

Domena internetowa

Domena internetowa

albo

Ty w cyberprzestrzeni

Wszystko co jest po „www.” nazywamy domeną internetową. To oczywiście uproszczenie, wikipedia ma opasły artykuł na ten temat,lecz powyższe zdanie jest właściwie sednem sprawy. Oprócz unikalnej nazwy, ważne jest też rozszerzenie kończące Twój adres internetowy. Jaki rodzaj domeny wybrać? Czym powinna się charakteryzować jej nazwa? Na które rozszerzenie się zdecydować? Na szczęście da się klarownie odpowiedziećna wszystkie te ważne kwestie.

Płatna, czy darmowa? To pierwsze pytanie jakie przed sobą postawisz.

Domena bezpłatna

Zacznijmy od darmowej. Jej podstawową zaletą jest to, że nie trzeba za nią płacić. Wchodzisz na Onet, Wirtualną Polskę, bądź inny duży portal i możesz założyć tam bloga, czy fotobloga. Na tym kończą się plusy tego rozwiązania. Wadą, która jako pierwsza rzuca się w oczy jest niewygodny adres. Łatwiej jest przecież zapamiętać www.domena.pl, niż www.domena.blog.onet.pl – ten drugi jest też mniej estetyczny. Kolejną niedogodnością jest ograniczone pole manewru, co do wyglądu takiej strony. Możemy wybierać spośród czcionek, rodzajów tła, modeli oferowanych przez właściciela. W przypadku domeny płatnej dowolność jest nieporównywalnie większa. Oczywiście o wyborze rozszerzenia również możesz zapomnieć.

Domena komercyjna

Jeżeli podchodzisz do swojej obecności w sieci poważnie na pewno zdecydujesz się na domenę komercyjną. Jej podstawową zaletą jest krótka, wpadająca w ucho nazwa pozbawiona niepotrzebnych „upiększaczy”. Jak wspomniałem w akapicie wyżej mamy też pełną kontrolę nad wyglądem i treścią strony. Co do największej – bo jedynej – wady takiego rozwiązania, ceny, to obowiązuje tu wolny rynek. W sieci jest mnóstwo stron oferujących domeny w najrozmaitszych cenach, pakietach, konfiguracjach – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Rozszerzenia

Wybierając rozszerzenie musisz mieć na względzie przestrzeń geograficzną, której będzie dotyczyć Twoja strona (jest sens rozszerzenia .eu dla urzędu gminy?) oraz jej zawartość. Oto niektóre rodzaje rozszerzeń:

 • globalne: .com, .net, .org

 • makroregionalne: .asia, .eu

 • narodowe: .pl, .de, .fr, .co.uk

 • regionalne: .krakow.pl, .bydgoszcz.pl, .waw.pl

 • tematyczne: .edu (edukacyjne), .gov (rządowe), .info (informacyjne)

Cechy dobrej nazwy domeny

Jakimi względami powinienieś kierować się w doborze nazwy domeny? Przeczytaj kilka wskazówek:

 • Niech miała identyczną nazwę, jak Twoja firma

 • Niech będzie krótka – łatwiejsza do zapamiętania

 • Bez polskich znaków – po co komplikować?

 • Najlepiej z końcówką .pl, jeśli myślisz o działalności na terenie kraju

 • Bez myślników i cyfr – łatwiejsza do podyktowania

 • Prosta w wymowie i zapisaniu

Domena internetowa
Artykuł oceniono na: 5 (1 głosów)

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane artykuły